sophie2700
sophie2700 sophie2700
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

it costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost

Respuesta :

PhillSwift
PhillSwift PhillSwift
  • 03-03-2020

Answer:

.50 for one donut

Step-by-step explanation:

do a ratio 6$ for 12 donuts

so for $ for 1 donut

reduce the first equation for a ration of $1 per two donuts

so it be 50 cents

Answer Link
ItsTheGymnast ItsTheGymnast
  • 03-03-2020

$6. $0.50

____ = ______

12 donuts. 1 donut

Answer Link

Otras preguntas

I don't understand what to write for an answer.
What year was the electoral college established?
how does phillip from the cay attitude change from begining to middle to end
Can 3/8 be simplified eney more
Can you make a triangle with side lengths of 7, 8 , and 15? Explain
The american indian movement was a group
Most home exercise equipment is A. unmaintained. B. unused. C. uncleaned. D. improperly assembled.
I don't understand what to write for an answer.
Which of these is found within all cells?
The order of nitrogenous bases in dna determines the order of