janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

A scientist has been tracking and studying a population of deer in Yellowstone National Park. He surveys the population every six months. Usually, the populatio
Choose the quotation that is properly punctuated. A. "Later he attended University College, Oxford, and. . .he wrote about forty works of literature." B. "
You subtract two integers and the difference is -8 what could those integers be
What is the definition of a multicellular organism?
Up voting all answers!! how did the caravel make Europeans' voyages of the fifteenth and sixteenth centuries possible? it was big and strong enough to make l
Political action committees (PACs) are formed by lobbyists. interest groups. political campaigns. super PACs.
Which statement describes the impact of the American Revolution on Europeans? a)It demonstrated that alliances were not important in a war of independence b)It
12 to 21 help please
The area this trinangle
Which of the following best describes how movement and ideas impacted the sub-continent of India during the Gupta? There was very little in the way of cultural