xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

A jacket usually sells for $57.00. If the jacket is 40% off, and sales tax is 5%, what is the total price of the jacket, including tax?
True or false A sedentary life is best for overall health
PLEASE HELP.........How is the -ing form used in the following sentence?To get in shape for that marathon, Shelby started running around the block a few times e
solve similar triangles
1,-4,-9,-14,-19 what’s the 5th term
What results from combining two complementary pigment colors? a secondary pigment a white pigment a primary pigment color a black pigment
Kendra flips a fair coin two times. What is the probability that she will flip tails both times?
3. If a ladder is x feet long, how high up a wall can it safely reach?
please help me with math
15 POINTS + BRAINLIEST box plot question