pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

what is the balanced chemical equation for caffeine?
Give an example of oxidation reaction which can be a nuisance
If x=3 and y=-2 and z=4, what is the value of 3x + 2y - z?
A cable is lifting a construction worker and a crate. The weights of the worker and crate are 965 N and 1510 N, respectively. The acceleration of the cable is
Which statement best describes how the energy stored in ATP is released to drive biochemical reactions? a. Energy is released when the ribose sugar reacts with
how does art inspire some people
simplify : 81s^2/36s^2
How do you derive the drift velocity equation (I = nAve)?
can humans cause a imbalance in the food chain
The empirical formula of styrene is CH; find the % composition for H and CH. How many atoms are present in a 2.00 gram sample of styrene? PLEASE HELP! THANK YO