abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

19 POINTS!!! How did The Prince influence European rulers?A. It convinced many rulers that people have a natural right to self-government. B. It made
what happens during glycolysis
The factory workers make 756 machine parts in 36 hours.Suppose the workers make the same numbers of machine parts each hour..How many machine parts do they make
How do you simplify 28/50?
The price of a new computer is p dollars. The computer is on sale for 40% off. Which expression shows the savings that are being offered on the computer? p
Standard form for 4,000,000+3,000+50+2
Is magnesium a element compound or mixture
Describe why the prime factorization of a number is sometimes written with exponents?
Which of the following are the jovian planets? Jupiter, Saturn, Uranus, and Neptune only only Jupiter and Saturn everything past Mars and the asteroid bel
Water molecules are polar, with Select one: a. the oxygen side being slightly positive and the hydrogen side being slightly negative. b. the oxygen and hydrogen