mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

What impact did the treaty of Paris have on the North America colonies
Roxy's new employer pays employees bimonthly, which is twice a month. She'll earn $30 per hour with the new company. She plans to continue making extra money by
Rahi is pouring concrete to create the foundation of a square deck covering 112 square feet. Which is the best estimate of one side of the deck? Round to the ne
Determine the solution for 72 = 3(5b − 1). b = 3.5 b = 4.6 b = 5 b = 14.2
Rahi is pouring concrete to create the foundation of a square deck covering 112 square feet. Which is the best estimate of one side of the deck? Round to the ne
Rahi is pouring concrete to create the foundation of a square deck covering 112 square feet. Which is the best estimate of one side of the deck? Round to the ne
1+0.9+0.08+0.001 Somebody can help me please
True or false everyone in the colonies could vote
change -23/20 into a deciamal
Rahi is pouring concrete to create the foundation of a square deck covering 112 square feet. Which is the best estimate of one side of the deck? Round to the ne