marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone gives me a sentence with word defy
Which of the following statements describes the process for solving 4x ≥ -24?Divide both sides of the inequality by -24 and flip the symbol.Divide both sides of
Is mechanical weathering a chemical or physical process?
Jill bought oranges and bananas. she bought 12 pieces of fruit and spent $5. Oranges cost $0.50 each and bananas cost $0.25 each. write a system of equations to
This passage contains mistakes. Read the passage and answer the questions that follow. The Mysteries of Stonehenge (1) For hundreds of years, the Stonehenge m
What are the three theories for the emergence of Homo sapiens? Select all that apply. Assimilation model Eurasian model Multiregional Continuity model Transatl
Why was it a crime to teach slaves to read and write????
ANY BODY GOOD AT POLYNOMIALS AND TRINOMIALS?
which of the following would not be considered a prehistoric animal? A)bison B)mastodon C)deer D)mammoth
What first led to the need for labor organizations? Poor working conditions Low hourly wages Dangerous jobs Increased number of immigrants