makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Wayne measured the width of a marker tip as 0.012 cm. What is the margin of error? A. 0.011 to 0.013 B. 0.007 to 0.017 C. 0.0125 to 0.0135 D. 0.0115 to 0.0125
what type of line would you mark the center of a two-way road
34 is a multiple of 4. true or false?
Much of the success of East Florida was credited to James Grant. Bernardo de Gálvez. lumberjacks. fur trappers.
Which of these statements best describes the similarity between the two events shown in the diagram? Select one: a. Both may result in eclipses of the sun or mo
if you take your heart rate, a good way to recognize that you're exercising efficiently is whether or not
Help! The pressure, P, of a gas varies inversely with its volume, V. Pressure is measured in units of Pa. Suppose that a particular amount of a gas is initial
The pitchers mound in baseball is 85m from the plate. It takes 4 seconds for a pitch to reach the plate. How fast is the pitch?
how to predict boiling points?
How can a historian get a better understanding of the causes and historical context of iraq's invasion of Kuwait