ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

is spelling a subject
Why is mining important to the economy of the US? It employs may workers. Gold is expensive. Minerals are shipped to Canada Industries use minerals
the orientalizing period was characterized by?
The taxi cost $2.25 for the first mile plus 15 Cents for each additional tenth of a mile. For a 5.2-mile trip, Eric paid $10 and told the driver to keep the cha
In what way did ancient Athens influence the framers of the United States Constitution.
When Did Virginia Join The Confederacy?
sebutkan bunyi hukum newton 1
Sally has a piece of rope that is 3/4 of a foot long Tomas has a piece of rope that is 1/2 of a foot-long Mitch has a piece of rope that is 1/3 of a foot-long h
In Othello, when Othello demands "ocular proof," how does Iago Answer?
2/3 of 3/4 is equal to