gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

any four aims of substance abuse awareness campaigns​
How to describe someone that is good looking in writing
Is the conflict an important part of the story. Why or why not
Realidades Nombre Hora Capitulo 5A Fecha Gulded Practice Activities 5A-5 Lectura: Desastre en Valdivia, Chile (pp. 256-257) A. Read the two paragraphs below abo
10) How can you find the density of any gas at standard conditions?
The chemical equation shows iron(iii) phosphate reacting with sodium sulfate. 2fepo4 3na2so4 right arrow. fe2(so4)3 2na3po4 what is the theoretical yield of fe2
How would someone use identity information to commit medical identity theft?
PLEASE I NEED HELP!!!!!! I"LL GIVE BRAINIEST!!!
Shane went bowling with his friends. The bowling alley charges $20 for an hour of group bowling plus a fee to rent each pair of shoes. Shane's group bowled for
Good afternoon, please help me with this question and if u get it correct ill give u the brainlest