zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best explains why businesses do marginal analysis?
How to translate these to spanish
which of the following is a correct statement about the characteristics of water
Which sentence uses italics correctly? A. It was in last month's issue of a magazine I like, Cycling. B. Did you read the article Do You Fit Your Bike? C. B
Which of these poets made up the first generation of romantics? coleridge and byron wordsworth and coleridge byron and tennyson byron and keats
Math - Problem Solving
Which of these scenarios describes a person demonstrating a key value of Hinduism? .
which letter is it. help
When an elector in the Electoral College does not vote for the candidate they pledged to support, this elector is known as A. a faithless elector. B. a party
Car rental agency A charges $50 per day plus 10 cents per mile driven. Agency B charges $20 per day plus 30 cents per mile driven. For a one-day rental it is ch