trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

A passive reader can become an active reader by _____. eliminating distractions reading more
What is the correct possessive form of bridges? bridges bridges’ bridges’s bridge’s
The gross income of David Vaughn is $785 per week. His deductions are $42.25, FICA tax; $90.33, income tax; 2% state tax; 1% city tax; and 3% retirement fund
The blood of his children shall curse his cowardice, who shrinks back at a time when a little might have saved the whole, and made them happy. What persuasive t
When Ryan’s alarm clock woke him up at eight in the morning, he hardly suspected that he would never hear it ring again. Which narrative device is used in this
what layer, along with the crust, forms the solid tectonic plates
Divide 969 by 26. A. 32 r 6 B. 28 r 5 C. 29 r 17 D. 37 r 7
To which of the following does the Reign of Terror apply? Select one: a. The terror that the French King imposed on the people as he tried to retain his positio
10 exponent negative 9 divided by 10 exponent negative 3
What is the value of m in the equation 1/2m - 3\4n = 16 , when n = 8?