kikicalcagno kikicalcagno
  • 04-07-2019
  • Mathematics
contestada

A 14-ounce can of tomato sauce costs $2.66. What is the unit rate per ounce? A. $0.16. B. $0.17. C. $0.18. D. $0.19.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-07-2019

Answer:

$0.19.

Step-by-step explanation:

Unit rate / ounce = 2.66 / 14

= $0.19.

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 3(0.3x + 0.1) + 0.2x
What is the factor of 7a+7b
Please explain why you add to find the sum of two negative integers, but subtract to find the sum of a positive and a negative integer. Use a number line or cou
put in accesnding order 8.08, 8.081, 8.09, 8.008
from place value relationships the 4s in 344 is?
What's 0.277 rounded to the nearest hundreds
Suppose you want to solve the equation 2a b=2a where a and b are nonZero real numbers describe the solution to this equation justify you description
the powers that the constitution grants to the national government in so many words
what times what equals 36
90 is 1/10 of what? please.