Playboyslick Playboyslick
  • 03-07-2019
  • Mathematics
contestada

What is the product?

What is the product class=

Respuesta :

smmwaite
smmwaite smmwaite
  • 03-07-2019

Answer:

=20s³+50s²+32s+6

Step-by-step explanation:

We multiply each of the term in the initial expression by the the second expression as follows:

4s(5s²+10s+3)+2(5s²+10s+3)

=20s³+40s²+12s+10s²+20s+6

Collect like terms together.

=20s³+50s²+32s+6

Answer Link
mchy4 mchy4
  • 03-07-2019

Answer: It's the same thing as multiplication.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A type of fabric costs $2.48 per yard.in a relation,the input is the number of yards of the fabric and the output is the cost.
fill in the blank with the correct form of preterite or imperfect of the verb in parentheses
The price of a gallon of milk went from $2.70 to $3.50 in four years. Find the rate of change of the price of the milk
#2!!!!!! Please help
Describe how cloth was originally woven
Why Distinguish Common Goods from Public Goods?
(1) A social dilemma is a situation in which the most rewarding short-term choice for an individual will ultimately lead to negative outcomes for all concerned.
Should the us get rid of the electoral college?
Culturally modeled guides for how to act in various situations are called
In Robert Frost’s “Nothing Gold Can Stay,” which line is an allusion to the Bible’s creation story? Nature’s first green is gold, Her hardest hue to hold. Her