bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the phrase below is a sentence or a fragment. While we were in Greece, we ate a lot of feta cheese. a. Sentence b. Fragment Please select the
What is a map projection? What problem is caused by map projections?
The army recruits received thorough/through instructions.
which maratha warrior was responsible for training Maratha soldiers to fight against mughals.
I need help. I asked the teacher and they weren’t much help.
What are preferred stocks?
Which story premise is the best example of magical realism? A) Rhonda wants to ask Manuel to the prom, but she already said yes to Gabe B) A baker creates a pie
Correctly identify the following situation as an example of positive OR negative feed back. When blood pressure increases, signals are sent to the brain from t
True or false? Today people with very short sight can wear glasses with thinner lenses because the lenses do not need to be so powerful
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelpppppppppppppp