Midnightscall
Midnightscall Midnightscall
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-03-2019

Answer:

Each cookie costs $.60

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve this problem

Cost over cookies

$9                    x dollars

-----              = ----------

15 cookies      1 cookie

Using cross products

9*1 = 15x

Divide each side by 15

9/15 = 15x/15

.6 =x

Each cookie costs .60

Answer Link
57744148
57744148 57744148
  • 04-11-2021

Answer:0.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In Buckley v. Valeo the Supreme Court said that ___ when it ruled that campaign spending is an expression of free speech. A. "spending is private" B. "money is
Why did the location of greek settlements allow contact with other civilazations
Is gravity air resistance?
Germany, Italy, and Japan built up their militaries to:
Which of the following was NOT an aspect of the growing monastic movement?
What Asian people group possessed Russia for many years before the reign of Ivan IV? Mongols Huns Visigoths Chinese
Please help! With the picture!
How much metal is left on the earth
What number belongs in the blank space? 16,25,36, _, 64,81. Explain. *Worth 50 points
A polygon has the vertices P (-2,6), Q (4,6), R (4,1), and S (-2,1). What is the length of the side RS? Explain how you found the answer.