TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a source of heat for magma formation? magma plumes in the continental crust friction due to divergence friction due to subd
Someone please help me! If you’re smart you can solve this!
please help me now!!!!!!!!!!!
Faust is written by? A. Adam SmithB. HitlerC. GoetheD. Karl Marx
The ___ forms a good substance into small balls and then pushes them into the ___.
please help quick :)
Choose any two countries in the world, and briefly discuss the evolution of the government of these countries.
Erin bought Christmas cards for $2 each to send to her family and friends. Which variable is the dependent variable?
∆RED ≅ ∆_______ By rule _________Will Give Brainiest if Possible
Robert Morris proposed a 10 percent tax on imported goods to help pay the national debt. True or false