lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Please help as soon as possible
A number w minus 3 is less than or equals to 10
The radius of a circle is 2 feet. What is the circle's circumference? r=2 ft
The first of these to occur when a new volcanic island rises out to the sea is topsoil is formed. lichens grow. mosses grow. rock cools and cracks.
interesting research topics I will mark brainliest!
Can someone help me please
define about dimension of art​
Express 6 m as a percentage of 16 m.
In base 2 (Binary system), which equation is false? *(explain answer in detail) a) 11+1=101 b) 1x10=10 c) 11x11=1001 d) 100/1=100 e) 1+1+1=11
please help asap For each relation, decide whether or not it is a function. ​