spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Jim has a total of 12 coins. Some of them are nickels, and the others are quarters. If he had 12 more nickels, then the value of the nickels would be the same a
Can you solve this equation 13m-22=9m-6
3902.00 divided by 3
ben and cole have 36 airplanes models all together. ben has 8 more than cole. how many airplane models does ben have?
Help plz my best friend is stuck on her homework she said its due tomorrow she doesn't know the answers to these questions and she said she doesn't understand a
find the slope of the line that goes through the points (-15,70) and (5,10) and (2,7) and (6,3).
Find the best word to complete the sentence. 2. In recent years fear of skin cancer has increased, encouraging greater ___ from long hours in the sun. A. abstin
What should be the guiding factor for a designer when using colors in a garment?
A tall pea plant could _______. Select one: a. have the phenotype of Tt b. have the genotype of tall c. have the phenotype of tt d. have the genotype of Tt
what was the battle cry of the colonists