makenziepack321
makenziepack321 makenziepack321
  • 01-12-2018
  • Mathematics
contestada

You had $22 to spend on four raffle tickets after buying them u had $6. How much did each raffle ticket cost?

Respuesta :

Samuelgamboe
Samuelgamboe Samuelgamboe
  • 01-12-2018

Answer:

it is $4.50 each

Step-by-step explanation:

22-4 = 18/4 = $4.50 each

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-12-2018

Answer:

each raffle ticket costs $4

Step-by-step explanation:

starting money = money left + number of tickets * ticket price

22 = 6 +4 * ticket price

22 = 6+4t

subtract 6 from each side

22-6 = 6-6+4t

16 = 4t

divide by 4

16/4 = 4t/4

4 = t

the ticket price is 4

Answer Link

Otras preguntas

At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
How can this sentence be changed into a compound sentence? Muriel will hand out the yearbooks you can pick one up in the student government office. • A. Add a c
2nd exercise of a 5-part course. Giving 100p for each. Total of 500p. (Everything must have a procedure) 2. Convert the next rectangular functions into polar fu
can someone help me please with the ixl problem ??? If x < 0 and y < 0, where is the point (x, y) located?
5+2 I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
I’ll give BRAINLIEST if correct
what is 6,389 divided by 27
25. Smoke and fog together give rise to: global warming smog ozone depletion acid rain
What happens to earnings in a cooperative?
Fahrenheit 451 Question