mikaylaknowsnothing
mikaylaknowsnothing mikaylaknowsnothing
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Someone please help me! I would appreciate it so much!

Someone please help me I would appreciate it so much class=

Respuesta :

nvybella
nvybella nvybella
  • 03-11-2018
5.1 • 0.79 = 4.029
the apples cost $4.03
Answer Link
Rinkhals
Rinkhals Rinkhals
  • 03-11-2018

Given that Mandy Cart Contains :

5.1 pounds of Apples that cost $0.79 a Pound

From the above statement we can say that :

One Pound of Apples cost is 0.79 Dollar

5.1 Pounds of Apples cost = 5.1 × Cost of One Pound of Apples

5.1 Pounds of Apples cost = (5.1 × 0.79) Dollar = 4.029 Dollar

So the Cost of Apples Mandy Put in her Cart is 4.029 Dollar

Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of the degree measures of the complement and the supplement of a 16 degree angle
To convert temperature between degrees Fahrenheit to degrees Celsius, we use the formula C = 5/9(F-32). What is 10° Celsius in degrees Fahrenheit? A. 40° B. 45
What happens after mRNA leaves the nucleus? A. It is used to protect the cell membrane. B. Its sequence is decoded by the Golgi body. C. Its sequence is decoded
PLS HELP I WILL GIVE 25 POINTS THIS IS REAL QUESTION!!!!!!!
Please help with this one too.
What is the gravity of earth?]
Where does human trafficking mostly take place?
Tom and his sister both decided to get part-time jobs afterschool at competing clothing stores. Tom makes $15 an hour and recieves $3 in commission for every i
Chapter 6 question for Ricardo and Ana
Solve 2(9-x) = 3 ( x +16 )