ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

What is the selling price of a $12,543 boat if a $758 discount is given
One important challenge for India is managing its relationship with ____________. a. Bhutan b. Bangladesh c. Pakistan d. Nepal
A cab charges $1.50 for the 1st mile and $0.50 for the additional mile right insolvent a inequality to determine how many miles Sharon and can travel if she has
Which of the following is transferred in order for static electricity to occur? a. Nothing b. Neutrons c. Protons d. Electrons
In which country were the humanitarian goals of Clinton's Doctrine of Enlargement best represented?
In 1881 President Garfield was assassinated by a man who was angry that Garfield had not given him a government job. Two years later, lingering anger over this
what helped to socially and politically unify the early byzantine empire by tolerating and even promoting christianity
Use standard grammar and language to reach the majority of your audience. true false
Does technology always follow science
Identify the four reasons why the Navigation Acts were not initially enforced by England. England was at war with France and wanted the loyalty of the colonies.