jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

What opinion might a British soldier have had about the Boston Massacre?
What is the total number of protons in the nucleus of an atom of potassium-42? (1) 15 (3) 39 (2) 19 (4) 42
A sample of gas confined in a cylinder with a movable piston is kept at constant pressure. The volume of the gas doubles when the temperature of the gas is chan
chemistry is best defined as the study of what
Given the equation representing a reaction at equilibrium: N2(g) + 3H2(g)==> 2NH3(g) + energy Which change causes the equilibrium to shift to the right? (1)
How does Sedimentary Rock form?
what groups were in conflict in the south?
In a redox reaction, how does the total number of electrons lost by the oxidized substance compare to the total number of electrons gained by thereduced substan
Is It Deadly To Mix Bleach, Rubbing Alcohol, And/or Hydrogen Peroxide?
how can conversion of measurements help me solve real world problems