jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

"at the end of the year Juan has $52.71 more than 4 times his balance at the beginning of the year if his ending balance was $172.90 what is found at the beginn
What is sin45 degrees divided by 20
Do roman numerals go in order when numbering
Which muscle fibers are suited for sprinting
You can physically see the ____ of a trait, but not the ____ . 1.) A. Phenotype B. Genotype 2.) A. Genotype B. Phenotype
What does the slope in the scatter plot represent? Your answer should be at least 3-4 sentences and include at least 6 of the following words/phrases:
The sum of 5 consecutive integers is 270. What is the second number in this sequence?
Approximately 2% of the nation's children (about 1.7 million) have a parent who is in jail or prison. Let X be the number of children that have an incarcerated
i need help making a list of different parts of civil society
What is the present geological era? A. Cenozoic B. Mesozoic C. Paleozoic D. Precambrian