samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

Why are leaves green?
Jill traveled to Canada and bought a new lamp for $460 Canadian dollars. In US dollars (to the nearest cent) this is equivalent to? A) $517.77 B) $450.52 C) $57
Why do you need to draw a circle around each seismograph center, using the distance to the epicenter as the radius?
The total cost for a bowling game includes the fee for the shoe rental plus a fee per game. The cost of each game increases the price by $4. After 3 games, the
What was the main reason that people decided to leave their homes and head west in the late 1800s? (Points : 3) for adventure for economic opportunity to start
Which two types of characters are usually least important to the story? antagonist and protagonist antagonist and flat character protagonist and round character
what is the sum of the last four terms 97+99+101+....+121?
How does an energy pyramid help to describe energy flow in a food web
What organization was not created during the war years? WPB OPM OWI TVA
What results if cells do not respond to the normal mechanisms that control cell division?