jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

Jack spent $100 on eight packs of cards how much did each pack cost
A 25-newton weight falls freely from rest from the roof of a building. What is the total distance the weight falls in the first 1.0 second? (1) 19.6 m (3) 4.9 m
Why did middle-class women join volunteer organizations after the Civil War? a. pressure from husbands b. need for intellectual and social stimulation c. rej
if you earn eight dollars per hour after taxes are taken out of your paycheck and your insurance is 200 a month how many hours will you have to work to pay for
Describe a situation with two quantities that have a proportional linear relationship.
The lungs contain elastic muscle tissue to permit inhalation.
Describe wind farms. why are they useful?
The LARGEST sector of Israel's economy involves A) gold mining. Eliminate B) coffee harvesting. C) high-tech industries. D) petroleum production.
Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound of apples?
The equation 2NaNO3 CaCl2=2NaCl Ca(NO3)2 is balanced. How many atoms of oxygen are there on each side of the equations?